Posted on Leave a comment

1 at the price of 2.

1for2.JPG

Hi chaps,

Hope you are well.

So that’s the plan that we have in mind.

Sell one pencil at the price of two.

But who would buy something at it’s double price?

Well, well, well…

Here at el nuvol we have two figures, the client and the customer.

We produce two pencils and we sell as a one.

The person who purchases the product is the client, it gets one pencil, maybe you in the future? 😀

And after there’s the customer, usually a person that for different reasons needs the product, but can not get it.

We send that pencil to that person as well.

It will be cost effective, we care about the client’s pocket as well as reaching a nice number of customer’s hands.

Interesting, isn’t it?

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.